Szkocja

Towarzyskie renifery w arktycznym zakątku Szkocji -The Cairngorm Reindeer

Highlands –  miejsce, które zachwyci wszystkich fanatyków spotkań ze zwierzętami hasającymi szczęśliwie na wolości. Na terenie całego kraju możemy znaleźć wiele chronionych obszarów naturalnych, ponieważ Szkocja kocha naturę, kocha swoją dzikość i kocha zwierzęta. Dla mnie osobiście jednym z najważniejszych elementów każdej podróży jest poznanie tutejszej fauny i flory. Jadąc do Szkocji oczywiście byłam przygotowana na spotkanie ze szkocką krową, milionami owiec, pięknych ptaków oraz jeleni. Nie spodziewałam się jednak, że będę miała okazję zobaczyć te niesamowite arktyczne zwierzęta – renifery.

Skąd się wzięły renifery w Szkocji?

Właśnie tak brzmiało moje pierwsze pytanie, gdy dowiedziałam się o tym miejscu. Skąd wzięły się renifery w Wielkie Brytanii? Mieszkając w Szkocji mogłam się przekonać, że panuje tam raczej chłodny klimat, ale do terenów arktycznych to jeszcze troszkę brakuje. Okazuje się jednak, że jest jedno niesamowite miejsce o wystarczająco zimnym klimacie, by móc stanowić dom dla reniferów. Cairngorm – pasmo górskie znajdujące się w północnej Szkocji, w którym cały teren położony jest na wysokości ponad 1000 m.n.p.m. To właśnie tam żyły już kiedyś renifery, ale całkowicie wyginęły na skutek zmian klimatycznych oraz oczywiście – działań człowieka. Ludzie polowali na te majestatyczne ssaki, a nie umiejąc powstrzymać swojego zuchwalstwa wybili je wszystkie. W ten sposób renifery zniknęły ze szkockich terenów na kolejne 800  lat. Sytuacja zmieniła za sprawą Mikela Utsi oraz jego żony dr Ethel Lindgren, którzy odwiedzili Highlands w ramach swojej podróży poślubnej. Małżonkowie pochodzący z Laponii porównali mocno subarktyczny klimat panujący na tym terenie do ich rodzimego kraju oraz dostrzegli idealne warunki do życia ich ukochanych zwierząt. Postanowili więc w roku 1952 sprowadzić renifery z powrotem do Szkocji.

Cairngorm Reindeer Centre – krótka historia miłosna.

Cairngorm Reindeer Centre prowadzone jest aktualnie przez małżeństwo Tilly i Alana Smith. Oboje przybyli do Cairngorm jako obcy sobie ludzie zafascynowani szkockimi górami. Znaleźli tam sens swojego życia, czyli miłość do cudownych reniferów oraz miłość do siebie nawzajem. (Osobiście uwielbiam takie historie, w których ludzie całkiem przypadkiem znajdują  miejsce na świecie stworzone idealnie dla nich oraz pasje, której poświęcają całe swoje życie. A jeżeli dodatkowo w tej historii pojawiają się zwierzaki to jestem totalnie na TAK <3)

 Alan Smith pracował jako pomocnik założyciela – Mikela Utsi i po jego śmierci wraz z żoną wykupił ośrodek. Oficjalnie zwierzęta są więc ich własnością. Małżeństwo podkreśla jednak na każdym kroku, że renifery są wolne i żyją na wolności, bo jak inaczej można nazwać życie na terenie zajmujący ponad 10 tys. akrów czyli ok. 40 km2.

W Cairngorm żyje ok. 150 zwierząt, które mamy możliwość zobaczyć z bardzo bliska, dosłownie na wyciągnięcie ręki. Renifery są oswojone i bardzo lubią towarzystwo ludzi. Szczególnie tych ludzi, którzy trzymają worek z ich ulubionym jedzeniem. Zapewniam, że jest to niesamowite przeżycie i jedna z moich najmilszych chwil spędzonych w Szkocji, podczas której uśmiech nie schodził z mojej twarzy.

Cairngorm Reindeer Centre - Jak dojechać? Ile kosztuje?

Cairngorm Reindeer Centre znajduje się w Parku Narodowym „Cairngorm” w regionie Highlands w północnej Szkocji. Dotarcie na miejsce wymaga od nas pokonania paru etapów trasy. Najpierw musimy dostać się do Aviemore, a następnie do oddalonej o 6 mil wioski Glenmore. Zmotoryzowani podróżni nie będą mieli większego problemu.

 

 

Glasgow/Edynburg -> Aviemore

Z Glasgow oraz Edynburga można dostać się do Aviemore za pomocą pociągów. Wszystkie niezbędne informacje dostępne są TUTAJ.

Aviemore  -> Glenmore

Osoby podróżujące pieszo mogą podjechać na miejsce autobusem nr 31 kursującym mniej więcej co godzinę na trasie „Aviemore – Cairngorm Ski Centre”.

Glenmore -> Cairngorm Reindeer Centre

Po dotarciu na odpowiedni przystanek i spacerku do głównego budynku nasza podróż się nie kończy. Właściwie dopiero się zaczyna J Warto być na miejscu minimum godzinę wcześniej, ponieważ przed nami jeszcze daleka droga. Organizatorzy zapewniają podwózkę w miejsce dalszego wymarszu, ale podkreślają że liczba miejsc jest ograniczona. Kto pierwszy ten lepszy. Gdy byłam tam w maju to chętnych na transport było niewielu. Właściwie oprócz nas korzystała z tej opcji jeszcze tylko jedna para.. Nie wiem natomiast jak to wygląda w sezonie. Osoby lubiące wędrówkę mogą te trasę pokonać również spacerkiem, ale jest to ponad godzina drogi pod górkę. My wybraliśmy tę opcje w drodze powrotnej i bardzo polecam J Widoki są malownicze <3

*W drodze powrotnej udało nam się nawet zawędrować do Cairngorm Mountain, gdzie znajduje się wyciąg narciarski. Ceny biletów jednak same ustaliły za nas dalszy plan podróży i zamiast wjechać na sam szczyt, wypiliśmy kawkę i wracaliśmy alternatywną trasą , aż do przystanku autobusowego.

Cairngorm Reindeer Centre ->  Transport -> Miejsce docelowe

Po pokonaniu ostatniej trasy samochodowej znaleźliśmy się na niewielkim parkingu. Przewodniczka miała ze sobą dwa worki szamki dla zwierzaków oraz opowiedziała parę ciekawostek na temat reniferów i ruszyliśmy w drogę. Trasa zajmuje od 20 do 40 minut i każdy pokonuje ją swoim tempem. Pamiętajcie ! Trasa, którą trzeba pokonać jak i teren, na którym znajdują się zwierzęta jest to teren podmokły. Adidasy lub trampki nie są odpowiednim obuwiem na tę wyprawę. Po dotarciu na miejsce, zwierzęta przeczuwające zbliżające się pożywienie zaczynają gromadzić się wśród odwiedzających. Możemy spędzić z nimi tyle czasu ile chcemy. Oczywiście w granicach rozsądku J Można było jednak zauważyć, że większość ludzi w bardzo szybkim czasie miała dosyć klimatu panującego w tym miejscu. Zimny, mocny wiatr oraz mocny deszcz w połączeniu z nieodpowiednią odzieżą może szybko ugasić nasz zapał do przeżywania nowych doświadczeń.

Bilety sprzedawane są tylko na miejscu. Na ten moment nie ma możliwości kupna online.

Ceny za wędrówkę na wzgórze:

  • Bilet dla dorosłych: 15 funtów
  • Bilet dla dzieci : 9 funtów
  • Dzieci do lat 5 za darmo

Ceny za zwiedzanie paddocku (idealne dla dzieci, osób niepełnosprawnych lub niezdolnych do pieszej wędrówki po górach):

  • Bilet dla dorosłych: 3,5 funtów
  • Bilet dla dzieci : 2,5 funtów
  • Dzieci do lat 5 za darmo

Ośrodek otwarty jest cały rok z wyjątkiem przerwy zimowej zaczynającej się na początku stycznia i trwającej do pierwszych dni lutego.

Liczba osób na każde wyjście jest ograniczona i z wiadomych przyczyn nie ma możliwości zabrania ze sobą czworonogów.

Renifery tundrowe – POZNAJ, POKOCHAJ I POMÓŻ PRZETRWAĆ

Renifery  zamieszkują tereny takich krajów jak Norwegia, Finlandia, Alaska, Grenlandia czy Kanada. Właśnie tam od ponad 13 tysięcy lat służą i towarzyszą człowiekowi. Zostały udomowione jako jedyne z rodziny jeleniowatych.

Samice reniferów również jako jedyne z tej grupy posiadają poroże. Dlaczego więc widywane są renifery bez tego majestatycznego nakrycia głowy? Ponieważ co roku gubią je i wymieniają na nowe. Jedną z ciekawostek jest fakt, że samce gubią poroże w zimę (listopad/grudzień), a samice czynią to wiosną. Oczywiste jest więc, że to samice ciągną sanie Mikołaja, ponieważ samce pod koniec grudnia są „łyse” 😀  (Uwaga! Należy pamiętać, że miejsce na głowie, z którego wyrasta poroże jest dla renifera bardzo, ale to bardzo  czułe i nie powinno się ich w tym punkcie dotykać !) Ich umaszczenie również zmienia się wraz z porą roku. Latem sierść jest szarobrunatna, a razem z nadejściem zimy staje się coraz jaśniejsza. Renifery posiadają także supermoce – gdy leżą na śniegu nie powodują jego topnienia, a dodatkowo są świetnymi pływakami.  Jak ich nie kochać ? <3

Renifery są zwierzętami niesamowicie towarzyskimi i nie boją się człowieka. Osobniki dziko żyjące mogą podejść do nas nawet na parę metrów.  Bardzo nie lubią samotności, dlatego żyją w stadach liczących nawet po 2-3 tysiące osobników. Ich separacja może prowadzić do silnego stresu i upadku na zdrowiu. Tak bardzo obawiają się odosobnienia, że ewolucja wykształciła ich kopytom możliwość  wydawania charakterystycznego dźwięku w postaci kliknięcia. Dzięki temu z łatwością odnajdują się wzajemnie podczas zamieci śnieżnej. Przy ludziach używają tego dźwięku gdy czują się nieswojo i są zestresowane. W takim wypadku należy się odsunąć od zwierzęcia i dać mu trochę przestrzeni i oddechu.

 Cairngorm jest JEDYNYM miejscem w Wielkiej Brytanii, w którym panują odpowiednie warunki dla życia tych wspaniałych istot. Osoby tam pracujące i kochające te zwierzęta stanowczo potępiają ich sprzedaż i pozbawianie  wolności oraz sami tego nie praktykują.

W tym miejscu miałabym do Was ogromną prośbę. Możliwe, że spotkacie gdzieś w Wielkiej Brytanii lub w innych krajach europejskich renifery. Według organizacji World Animal Protection coraz bardziej popularne staje się sprowadzanie tych zwierząt i wykorzystywanie jako atrakcji turystycznej i oczywiście – zarobienie na tym pieniędzy.  Pamiętajcie, że dla tych zwierząt życie w odosobnieniu w ciepłym klimacie i na małych przestrzeniach jest męczarnią. Nie wspierajcie cierpienia ! Nie płaćcie za bilety! Nie napędzajcie tego biznesu! Nie róbcie sobie selfie z dzikimi zwierzętami w niewoli !

 PODRÓŻUJCIE ŚWIADOMIE !

 

Dowiedz się więcej z oficjalnej strony internetowej klikając TUTAJ. Lub śledz losy ośrodka na ich facebooku.

The Cairngorm Reindeer - Renifery w Szkocji z bliska 2
The Cairngorm Reindeer - Renifery w Szkocji w burzy

*Post nie jest sponsorowany i nie powstał we współpracy z  The Cairngorm Reindeer Centre.

8 komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.